Czasami pytacie: "Czym zajmuje się analityk biznesowy? Jaka jest jego rola?" Zakres odpowiedzialności może różnić się w zależności od danej firmy i projektu, oraz indywidualnych ustaleń pomiędzy tobą a zespołem. Co do zasady jednak, istnieje zbiór pewnych czynności typowych dla pracy analityka biznesowego. Najogólniej rzecz biorąc, zadaniem analityka biznesowego jest wsparcie interesariuszy w określaniu potrzeb biznesowych i zaproponowaniu rozwiązań umożliwiających spełnienie tych potrzeb. Oznacza to, że analityk biznesowy może wykonywać następujące czynności:
Analiza działania organizacji, zarówno analiza wewnętrzna, jak i analiza zewnętrzna, czyli przykładowo analiza konkurencji.
Analiza celów biznesowych oraz możliwości spełnienia tych celów, biorąc pod uwagę uwarunkowania organizacji oraz ograniczenia zewnętrzne i wewnętrzne.
Określanie potrzeb biznesowych i wymagań biznesowych, wraz z powiązanymi istotnymi informacjami, jak na przykład ograniczenia biznesowe, ryzyka, założenia.
Identyfikacja i analiza interesariuszy pośrednio lub bezpośrednio zaangażowanych w daną inicjatywę zmiany.
Analiza możliwości rozwiązania danego problemu biznesowego, wskazywanie potencjalnych propozycji rozwiązania, analiza wykonalności poszczególnych propozycji.
Określenie zakresu rozwiązania ustalonym sposobem, na przykład poprzez opracowanie produktu czy ustalenie prost niezbędnych zmian w procesach biznesowych czy strukturze organizacyjnej.
Wsparcie wytwarzania rozwiązania poprzez przekazywanie informacji biznesowych zespołowi.
Ocena wytworzonego rozwiązania lub jego fragmentów w przypadku wytwarzania iteracyjnego czy przyrostowego.
Wsparcie sprawnego wdrożenia rozwiązania na produkcję, co może obejmować przykładowo dostarczenie szkoleń użytkownikom końcowym.
Analiza funkcjonującego rozwiązania celem określenia możliwych usprawnień.
To dosyć ogólna lista zadań potencjalnie wykonywanych przez analityka biznesowego. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie zadania analityk musi wykonywać samodzielni- wręcz przeciwnie, nawet nie powinien. Wiele z tych zadań jest bardzo krytycznych z punktu widzenia biznesu, wymaga podjęcia decyzji opartych na faktach i zestawieniu perspektyw różnych ludzi, nie tylko jednego analityka biznesowego.
Moje osobiste podejście jest takie, że analityk biznesowy pomaga uzyskać pewne informacje poprzez zastosowanie właściwych metod i technik, wspiera interesariusze w porozumieniu się i podjęciu wspólnej decyzji. Analityk nie ma natomiast trybu "God Mode" - nie ma władzy i decyzyjności umożliwiającej podjęcie samodzielnej decyzji o wdrożeniu bądź nie wdrożeniu danego rozwiązania, nie decyduje o strategii firmy, nie decyduje o kierunku działań. Może co najwyżej dostarczać informacje, które mogą pomóc prezydentom podjąć świadome decyzje.
Czym natomiast analityk się nie powinien zajmować?
Mikrozarządzaniem i przydzielaniem poszczególnych małych zadań członkom zespołu. Analityk nie jest osobą, która działa jako dystrybutor zadań. To niestety problem, który pojawia się w wielu projektach niby-Agile. Osoby pracujące w rzekomo "zwinnych” projektach potrzebują mikrozarządzania, przydzielania im konkretnych zadań wraz ze wszystkimi szczegółami niezbędnymi do opracowania kodu. Nie jest to zadanie analityka. Analityk określa, co ma być zrobione, a zespół deweloperski określa, jak to zrobić.
Dokumentowaniem każdej informacji, jaka się pojawi, bez względu na jej krytyczność i istotność. Niestety jest to cecha początkujących analityków, którzy nie potrafią określić priorytetów. Spędzają długie godziny na dyskusjach, które nic nie wnoszą do biznesu, lub tworzą opasłe tomy dokumentacji, z których i tak nikt nigdy nie skorzysta, bo jest po prostu bezwartościowa z punktu widzenia biznesowego.
Szczegółami technicznymi i implementacyjnymi. Analityk biznesowy działa zasadniczo na poziomie warstwy biznesowej, odpowiadającej na pytanie, co chcemy osiągnąć. Analityk biznesowy nie wchodzi w szczegóły implementacji, technologii, rozwiązań, nie odpowiada na pytania, jak to osiągniemy. To zadanie osób technicznych. Oczywiście od tej reguły są wyjątki. Jeżeli w danej organizacji przy projekcie ustalimy, że analityk biznesowy jest tak naprawdę analitykiem biznesowym z kompetencjami architekta, zakres odpowiedzialności może być dostosowany do konkretnej potrzeby.
Podsumowując, rola i zakres odpowiedzialności analityka biznesowego są stosunkowo szerokie. W zależności od konkretnych potrzeb organizacji przy projekcie, definicja roli analityka może się różnić. Istnieją źródła dostępne na rynku, które uporządkowanie określają podstawowe zadania i odpowiedzialności analityka. W zależności od potrzeb konkretnej organizacji, zakres odpowiedzialności analityka może być dostosowany do konkretnych wymagań.
Jednak ważne jest, aby nie przekroczyć granicy, poza którą rola analityka przestaje być właściwa, a staje się bardziej kontrolerem projektowym lub członkiem zespołu technicznego. Choć przekroczenie tej granicy może wydawać się sensowne i kuszące z perspektywy projektu, należy pamiętać, że może to wprowadzić niepotrzebny konflikt interesów oraz negatywnie wpłynąć na zdolność analityka do skutecznego wykonywania pracy, utrudniając zachowanie odpowiedniego dystansu niezbędnego do analizy biznesowej i efektywnej pracy.
Comentários